kava_list

Káva

Káva vonia ako čerstvo pomleté nebo.….

O káve

Ako káva sa označuje aj prášok, ktorý sa na výrobu tohto nápoja používa a získava sa mletím pražených semien kávovníka, označovaných aj ako kávové bôby. Káva je mierne kyslá a kofeín, ktorý obsahuje, môže mať stimulačný efekt na ľudský organizmus. Po čaji je káva druhým najkonzumovanejším nápojom na svete.POZADIE KÁVA

V Oriente bola obľúbeným nápojom už v 15. storočí. Jej pitiu však zo začiatku neboli naklonení predstavitelia cirkevnej a svetskej moci a jej milovníci boli za konzumáciu kruto trestaní. Traduje sa, že pristihnutým previnilcom vytrhávali jazyk alebo ich zašitých do kávových vriec hádzali zo skaly do rieky. V súčasnosti holduje tomuto opojnému moku celý svet. Za pravlasť kávy sa pokladá kraj Kafa v Etópii. Podľa starej legendy kávu objavil pastier, ktorý si jedného dňa všimol nezvyčajne roztopašné správanie svojho stáda kôz po tom, ako spásli plody kávovníka. Potom odvar z plodov vyskúšal na sebe… Prvými milovníkmi mnísi Najstaršiu písomnú zmienku o káve nájdeme pravdepodobne v knihe arabského lekára Rhazema z desiateho storočia. Ten za jej rodisko označil náhornú plošinu pozdĺž jazera Tana v Etiópii, kde divo rastie dodnes. Prvá kultivácia kávy sa uskutočnila údajne okolo roku 570 nášho letopočtu v Jemene. Legenda hovorí, že prvými milovníkmi tohto moku boli mnísi jedného kláštora, ktorí zistili, že káva zaháňa spánok, povzbudzuje duševnú aktivitu a pomáha pri duchovných cvičeniach. Prvenstvo v príprave odvaru z kávových zŕn patrí Peržanom. V 15. storočí jej chuti podľahli aj v Arábii a Egypte. Slovo káva má pôvod práve v arabčine – je odvodené od arabského výrazu „qahwah“, čo v preklade znamená „sila“. Nápoj sa následne dostal do Turecka. Tam mal dokonca rozhodujúci význam pri uzatváraní manželstiev. Budúci ženáč sľuboval nastávajúcej, že jej bude pravidelne variť kávu. Čo sa stalo, keď svoj sľub porušil, staré záznamy nehovoria. Do Európy sa káva dostala z Turecka vďaka benátskym kupcom.


PASCUCCI CAFFE

Dokonalosť a harmónia chuti

PASCUCCI LOGO1

Káva PASCUCCI a filozofia našej spoločnosti ponúka kávu pre všetky vekové skupiny a to či už pre mládež, ktorá si môže vychutnávať bezkofeínovú kávu, cez denných konzumentov kávy ako aj pre tých,ktorý si zvyklosť pitia kávy celkom neosvojili a to prostredníctvom skvelých a hlavne jedinečných kávových špecialít, ktorých máme v portfólii niekoľko desiatok. Je vynikajúcim dôvodom na stretnutie s priateľmi, ale aj zámienkou na prvé rande. Robíme všetko preto, aby sa stala neoddeliteľnou súčasťou každodenného života ľudí.

Čítať viac...